[Skip to Content]
Access to paid content on this site is currently suspended due to excessive activity being detected from your IP address 54.166.74.94. Please contact the publisher to request reinstatement.
[Skip to Content Landing]
news@JAMA
March 5, 2014

From JAMA’s Daily News Site

JAMA. 2014;311(9):893. doi:10.1001/jama.2014.1221

The cost of a healthy diet may be difficult to quantify, but a recent study estimates that nutritious foods cost about $1.50 per day more than less wholesome options.

Researchers analyzed 27 studies published since 2000 that evaluated price differences for a variety of foods in 10 high-income countries. A diet rich in fruits, vegetables, fish, and nuts cost about $1.50 per day more than one filled with processed foods, fatty meat, and refined grains, the study showed. The cost difference was greatest for meat: 29 cents per serving and 47 cents per 200 calories more for healthy options.

First Page Preview View Large
First page PDF preview
First page PDF preview
×